دلایل نصب بانک خازنی

با نصب خازن یا بانک خازن می توان ضریب قدرت را بهبود بخشید. بهبود ضریب قدرت یک دستگاه الکتریکی به معنای تولید نسبت خاصی از انرژی راکتیو است که خودش از آن استفاده می کند. سیستم های متعددی برای تولید انرژی راکتیو وجود دارد که از جمله آن می توان به متعادل کننده آسنکرون خاص و خازن شنت ( یا خازن های سریالی برای سیستم های انتقال بزرگ) اشاره کرد.

خازن ها معمولا به خاطر دلایل زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

عدم مصرف آن از انرژی فعال هزینه خرید پایین کاربرد آسان عمر آن (تقریبا 10 سال) تعمیر و نگهداری پایین آن (دستگاه استاتیک)

نمودار قدرت:

ضریب قدرت، نسبت توان کار به توان ظاهری است. این ضریب می تواند نحوه استفاده موثر از انرژی الکتریکی را مورد اندازه گیری قرار دهد.

وجود ضریب قدرت پایین بدین معناست که شما به طور کامل از تمامی انرژی الکتریکی که بابتش هزینه کرده اید استفاده نمی کنید.

ضریب قدرت بالا نیز به این معنی است که کاربرد موثری از قدرت الکتریکی صورت گرفته است.

این در حالیست که ضریب قدرت پایین نشان دهنده کاربرد ضعیف از قدرت و انرژی الکتریکی است. برای مشخص کردن ضریب قدرت (pf)، توان کاری را به توان ظاهری تقسیم کنید. در یک سیستم خطی یا سینوسی؛ نتیجه به دست آمده به عنوان cosine θ در نظر گرفته می شود.

PF = kW / kVA = cosine θ kVA

به عنوان مثال اگر شما یک دستگاه حفاری داشته باشید که با توان کاری 100Kw کار می کند و توان ظاهری آن 125kvA است، باید عدد 100 را بر روی 125 تقسیم کنید. نتیجه به دست آمده ضریب قدرت خواهد بود. در این مثال 0.85 ضریب قدرت دستگاه حفاری است.

(kW)

 

100 / (kVA) 125 = (PF ) 0.80 power-diagram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار قدرت

که در آن:

  • p: نشان دهنده قدرت  و توان کاری است.
  • S1 و S2: توان ظاهری است
  • Qc :قدرت و انرژی راکتیو خازن

Q1  : نشان دهنده  قدرت راکتیو بدون خازن و Q2 قدرت راکتیو در حضور خازن است.

خازن چیست؟

What is a capacitor

خازن یا انباره عبارتست از دو صفحهٔ موازی فلزی که در میان آن لایه‌ای از هوا یا عایق قرار دارد. از خازن‌ ها در مدارات به‌عنوان فیلتر هم استفاده می‌شود. زیرا خازن‌ ها به راحتی سیگنالهای متناوب را عبور می‌دهند ولی مانع عبور سیگنالهای مستقیم می‌شوند.

خازن‌ها انرژی الکتریکی را نگهداری می‌کنند و به همراه مقاومت‌ ها، در مدارات تایمینگ استفاده می‌شوند.

همچنین از خازن‌ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده می‌شود.

 

 پیشنهاد میشود مطالعه شود: چگونه از بانک های خازن محافظت کنیم؟

“خازن را با حرف C که ابتدای کلمه Capacitor است نمایش می‌دهند.

ظرفیت خازن

در محاسبه بانک خازنی ظرفیت معیاری برای اندازه‌گیری توانایی نگهداری انرژی الکتریکی است. ظرفیت زیاد بدین معنی است که خازن قادر به نگهداری انرژی الکتریکی بیشتری است. باید گفت که ظرفیت خازن‌ها یک کمیت فیزیکی‌ست و به ساختمان خازن وابسته‌است و به مدار و اختلاف پتانسیل بستگی ندارد.

واحد اندازه گیری

واحد اندازه گیری ظرفیت فاراد است. ۱ فاراد واحد بزرگی است و مشخص کننده ظرفیت بالا می‌باشد. بنابراین استفاده از واحدهای کوچک‌ تر نیز در خازن ها مرسوم است.

میکروفاراد (µF)، نانوفاراد (nF) و پیکوفاراد (pF) واحدهای کوچک‌تر فاراد هستند.

نسبت مقدار باری که روی صفحات خازنی انباشته می‌شود بر اختلاف پتانسیل دو سر باتری را ظرفیت خازن (C) گویند؛ که مقداری ثابت است.

در این رابطه:

C = ظرفیت خازن بر حسب فاراد Q = بار ذخیره شده برحسب کولن V = اختلاف پتانسیل دو سر مولد برحسب ولت ε0 = قابلیت گذر دهی خلا است k (بدون یکا) = ثابت دی‌الکتریک است که برای هر ماده‌ای فرق دارد. تقریباً برای هوا و خلأ 1=K است و برای محیطهای دیگر مانند شیشه و روغن ۱ A = سطح خازن بر حسب d =فاصله بین دو صفه خازن بر حسب متر(m) چند نکته

آزمایش نشان می‌دهد که ظرفیت یک خازن به اندازه بار (q) و به اختلاف پتانسیل دو سر خازن (V) بستگی ندارد بلکه به نسبت q/v بستگی دارد. بار الکتریکی ذخیره شده در خازن با اختلاف پتانسیل دو سر خازن نسبت مستقیم دارد. ظرفیت خازن با مساحت هر یک از صفحات و جنس دی‌الکتریک (K) نسبت مستقیم دارد.

به عبارت ساده انرژی ذخیره شده در یک خازن یک فارادی ۲۲۰ ولتی میتواند یک مصرف کننده ۶،۷۲۲ وات بر ساعت را به مدت یک ساعت روشن کند.

و یا انرژی ذخیره شده در یک خازن یک فارادی ۱۲ ولتی میتواند یک مصرف کننده ۰،۰۲ وات بر ساعت را به مدت یک ساعت روشن کند ( مثلا یک LED لامپ ۲۰ میلی وات).

درایو فرکانس متغیر(VFD) می‌تواند ضریب توان و جریمه های قبض برق را حذف کند

دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *